Menu Zavřeno

Lóra je hra, která si získala srdce Kladeňáků všech generací.

Hraje se v hospodách, rodinných kruzích i v soutěžích. Je to hra zábavná, napínavá a zároveň strategická.

O jejím vzniku se tradují dvě legendy.

Podle jedné ji vymysleli dělníci na Poldovce, podle druhé ji přinesli do Kladna za okupace němečtí vojáci.

První legenda vypráví o tom, že se dělníci na Poldovce v době hospodářské krize nudili a hledali si způsob, jak si zpříjemnit volný čas. Jednoho dne se jim podařilo vymyslet novou karetní hru, která byla tak zábavná, že se rychle rozšířila po celém Kladně. Druhá legenda tvrdí, že Lóru přivezli do Kladna němečtí vojáci během okupace. Ti si hru přivezli z domova a rychle si získala oblibu i mezi českými obyvateli. Ať už je to jakkoli, Lóra je dnes nedílnou součástí kladenské kultury. Je to hra, kterou hrají lidé všech generací a postavení. Je to hra, která spojuje Kladeňáky a přináší jim radost.


Jára Cimrman a Lóra

Jára Cimrman byl známý svým smyslem pro humor a vynalézavost. Byl také vášnivým hráčem karetních her. Proto není divu, že se jeho jméno objevilo i v souvislosti s Lórou. Existuje teorie, že Lóru vymyslel právě Jára Cimrman. Tato teorie se opírá o několik faktů. Zaprvé, Cimrman nikdy na Kladně sice nežil, ale mohl cestou z Vídně na Kladno zavítat k některým z horníků, aby si prohlédl kladenské doly a ochutnal místní skvělé pivo. Zadruhé, byl známý svým smyslem pro humor a vynalézavost. Zatřetí, Lóra je hra, která je zábavná, napínavá a zároveň strategická. To vše jsou vlastnosti, které jsou Cimrmanovi vlastní. Samozřejmě, že tato teorie nemůže být nikdy s jistotou potvrzena ani vyvrácena.


Závěr

Lóra je hra, která je součástí kladenské historie a kultury. Je to hra, která přináší radost a zábavu Kladeňákům všech generací. Ať už je její autorem kdokoli, je jasné, že je to hra geniální.


Kladenské hrací karty na lóru

Originální kladenské motivy na jednohlavých mariášových kartách

Původní mariášové karty s motivy vzpínajícího se koně, pyramidy nebo mrtvého bažanta byly nahrazeny ryze kladenskými motivy.

Výtvarného pojetí se ujal kročehlavský patriot, ilustrátor Ivan Kubát.

Na kartách najdeme 32 originálních motivů, které přibližují fenomény, které formují či formovaly Kladno. Žaludy jsou inspirované hutnictvím a zeleným hornictvím, na srdcových kartách jsou zobrazeny architektonické dominanty a významné osobnosti kulturního a společenského života města a kule jsou věnovány sportu.